Genel Haberler Manşet

Kuaförler Düğün Sezonundan Umduğunu Bulamadı

Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, açılan düğün sezonunda kuaförlerin, hükümetin kurulamaması ve Ramazan Ayı’nın yaza denk gelmesinden dolayı beklenenin altında iş yaptığını söyledi.

Samsun Haber 55 TV’ye konuşan Kiraz; “Kuaför esnafı umduğunu buldu mu diye sorduğunuz zaman, kuaför esnafının çokta istediği şartlarda bir ortamı bulduğunu düşünmüyorum. Bununla alakalı çokça neden sıralayabiliriz. Bunlardan bir tanesi, öncelikle ekonomiyle başlayabiliriz. Ne yazık ki hala bir belirsizliğin var olduğu bu düzende, insanlar cebindeki parayı harcamaya korkuyorlar. Emin olun insanlar düğünleri bile ertelediler. Hatta düğün yapılsa da insanlar bir nikahla geçiştirdi. Kuaför ve benzeri masraflardan kaçınmaya başladılar. Bildiğiniz üzere Koalisyon kurulma çabaları devam ediyor. Ama büyük bir belirsizlik var. Koalisyon kurulacak mı, erken seçim olacak mı gibi kaygılar devam ediyor? Bu durum yüzünden insanları para harcamaya korkar hale geldi.  Bu kuaför esnafını da etkiledi, dışarıdaki herhangi bir esnafı da etkiledi.  Bu bence en büyük nedenlerde bir tanesi. İnşallah bu korku, bu kaygı halkın üzerinden kalkar.  Siyasetçiler bir an önce koalisyonu kurarlar. Ekonomiyi tekrar eski düzenine getiriler diye umut ediyorum.” Diye konuştu.

Kuaförlerin açılan düğün sezonunda beklediği iş potansiyelini yakalayamamasının bir diğer sebebi olarak Savaş Kiraz şu sözlerle konuşmasına devam etti. “Diğer yönlere gelirsek, kuaförlerin genelde iş yapma zamanları, yaz aylarıdır. Yani Haziran, Temmuz, Ağustos’tur. Çünkü, düğündü, dernekti, nişandı ve sünnet gibi grupların geldiği aylar yaz aylarıdır. Ama burada, bir iki nedenden dolayı son beş, altı yıldır, yaz aylarında kuaförler beklentilerini bulamadı. Bunlardan bir tanesi mübarek Ramazan Ayı’mızın yaza denk gelmesi. Ramazan içinde düğün yapılmamasından dolayı, böyle bir kısıtlama oldu. Ramazan bitti bayram geldi. Bayramdan sonra beklenti artsa da ne yazıkki yine beklenildiği gibi iş olmadı. Tüm bu sıkıntılar, ekonomik kriz gibi bir çok nedenden dolayı. İnsanlar kuaförden uzaklaşmaya başladı. Çünkü kuaför, %100 bir gıda gibi bir temel ihtiyaç değil.  Cebinizde paranız var ise gidip süslenirsiniz.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Yazar Hakkında

Kuafor Life

Yorum Ekle

Yorumu buraya gir