Manşet Röportaj

Kozmetikte Başarı Hikayesi: Adnan Akat

Adnan Akat Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucusu Adnan Akat
Adnan Akat Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucusu Adnan Akat

2006 yılında kurulan Adnan Akat kozmetik bugün hızla büyümeye devam ediyor. Kuruluş felsefesinde kuaförlüğe hizmet etmek olan marka saç spreylerinde açık ara pazar lideri olmaya devam ediyor. Çok yakında kuaförlerin beklediği eğitim alanına da önemli çalışmalar yapmayı planlayan AdnanAkat Kozmetik’in Yönetim Kurulu Başkanı  Adnan Akat ve Pazarlama Müdürü Metin Mutlu ile özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Şirketinizin kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Adnan Akat: Sektöre 1969 yılında ülkemizdeki ilk valf üretimi ve ilk dolum tesisini kurarak başladık. Daha sonra 2006 yılında Ar-Ge departmanında bilgi ve deneyim sahibi kimyager ve mühendislerinden oluşan bir kadro ile Adnan Akat Kozmetiğin temellerini attık.  Dünyadaki en büyük savaş  ‘’MARKA SAVAŞI’’ düsturu ile inovatif ürünler ve markalar yaratmak adına tüm kozmetik ürünlerimizi modern tesislerimizde kendimiz üretiyoruz. Çatalca’da 15.500 metrekare açık alan 6000 metrekare kapalı alan Silivri’de ise 13000 metrekare açık alan 8200 metrekare kapalı alanlı 2 fabrikamızda üretim devam etmekte. Günümüzde faaliyetlerini devam ettiren kozmetik firmalarının birçoğunun temelinde Adnan Akat Kozmetik olarak da öncülük etmişizdir.

Şirketinizin felsefesi nedir?

A.A: Adnan Akat Kozmetiğin kuruluş felsefesinde kuaför mesleğine hizmet var. Büyütmek ve gelişmesini sağlamak birinci hedefimiz. Gelişime ve değişime önem veren yenilikçi bir yapı, yer aldığımız pazarda tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda kaliteli ürünler sunan kimliği ile Türkiye’ de sektöre değer katmayı ve Türk Kozmetik Sektörünü uluslararası alanda başarılı bir şekilde temsil etme amacındayız.

Şirketinizin ürün skalasından bahseder misiniz?

Metin Mutlu: Adnan Akat Kozmetik olarak biz bir kuaför salonunda ihtiyaç duyulan profesyonel kullanım için tüm ürün grupları mevcut. Çok geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Bu ürünün gruplarını saç şekillendirici saç bakım ürünlerini saç renklendirme cilt bakım ürünleri ve kişisel bakım ürünleri olarak beş ana başlıkta toplayabiliriz Yani kısaca bir kuaför salonunun ihtiyaç duyduğu tüm ürün grupları portföyümüzde yer almakta.

Üretim aşamasında dikkat ettiğiniz koşullar nelerdir?

A.A: Üretim aşamasında hijyenik şartlara uygun ve etik değerlere bağlı kalarak doğayı tahrip etmeden sistemli ve verimli üretim yapmak en önemli özelliğimiz diyebilirim. Tecrübeli personellerimiz ve otomatik makinalarımızla kusursuz bir proses sürecinden geçerek üretimi gerçekleştiriyoruz. Tüm bu süreçte iş güvenliği bizim için çok önemli ve olmazsa olmaz şartlarımızdan biridir.

Adnan Akat Kozmetik  Pazarlama Müdürü Metin Mutlu
Adnan Akat Kozmetik Pazarlama Müdürü Metin Mutlu

En çok rağbet gören ürünleriniz hangileri?

M.M: Adnan Akat Kozmetik’in kuruluşundan itibaren en çok rağbet gören ürünlerimiz şekillendirici grubumuz olmuştur. Özellikle piyasanın ‘’ Morfose Turuncu’’ olarak adlandırdığı Morfose 400 ML saç spreyinin açık ara pazar lideri olması bize büyük bir gurur vermekte. Bununla birlikte Saç Renklendirme pazarında Morfose 10 Saç Boyası’nın performansından ve satış grafiğinden çok memnun olduğumuzu söyleyebilirim. Ayrıca 2016 yılı başında yeni lansmanını yaptığımız Evoque Amonyaksız Saç Boyası’na gelen çok çok olumlu yorumlar bizi çok mutlu ediyor ve gelecekle ilgili kuaförlük sektörüne yapacağımız çalışmalar için bizi daha da motive ediyor.     

Yurt dışına ihracat yapıyorsunuz hangi ülkelere ürünlerinizi gönderiyorsunuz ve yurt dışından en çok talep gören ürünleriniz nelerdir?

M.M: Evet yurtdışına ihracat yapıyoruz ve bu bizim çok önemsediğimiz bir konu. Tüm dünyada 4 kıtada içinde kozmetikte çok başarılı olmuş ülkelerinde yer aldığı (A.B.D- Fransa- İngiltere-Almanya) 67 ülkeye ihracat yapıyoruz. Amacımız tüm dünyada kozmetikte bir Türk markasının varlığını kabul ettirmek kalite ve inovatif ürünlerle yurtdışında da tüketicilerin beğenisini kazanmak. Yurt dışında en çok talep edilen ürünler bölgesel farklılıklar gösterse de saç şekillendiricileri, saç boyaları ve saç bakım ürünleri en çok talep gören ürünlerimiz. Özellikle milk therapy Bakım serimizin tüm ülkelerde en çok talep gören seri olduğunu söyleyebilirim.

Hizmet Kalitenizi anlatır mısınız?

A.A: Adnan Akat Kozmetik, müşteri memnuniyetini önemseyen, tüm üretim ve dağıtım planlarını bu doğrultuda gerçekleştiren bir firma olarak müşterileri ile sürekli iletişim halindedir. Bu nedenle  değerli müşterilerimizin görüşleri bizler için çok değerlidir. Adnan Akat Kozmetik olarak bizler sadece fiyat değil fiyattan bağımsız olarak sektöre farklı şeyler sunuyoruz.  Kuaförlerin en önemli isteği eğitim ve biz işinde profesyonel bir eğitim ekibine sahibiz. Ayrıca her sene bütçemizin önemli bir kısmını Ar-Ge yatırımı olarak ayırmaktayız. Bu amaçla sürekli olarak yaptığımız piyasa araştırmaları sonucunda müşterilerimizin marka ve ürünlerimizden memnuniyetlerini takip ediyoruz.

Saç alanında en iddialı ürünleriniz hangileri?

M.M: Aslında tüm ürün gruplarında çok iddaalı olduğumuzu söyleyebiliriz. Ama sprey pazarında çok iddalı olduğumuzu ve kimseye haksızlık yapmayayım ama nerdeyse rakipsiz olduğumuzu söyleyebilirim. Bunun dışında saç bakım grubunda özellikle milk therapy bakım ürünlerinde ve her sene yapılan dünyanın en büyük kozmetik fuarı Cosmoprof Bologna’da  en çok dikkat çeken ürünlerimizden biri olan BB Hair Krem en iddaalı olduğumuz ürünler.

Erkeklere yönelik ürünlerinizden bahseder misiniz?

M.M: Erkeklerin saç derisinin ihtiyacı kadınlara göre farklıdır. Bizde çok önem verdiğimiz Ar-Ge çalışmalarımızı bu ihtiyaca göre özel ürünler yaparak gerçekleştiriyoruz. Özellikle Ossion For Men serisi yalnızca dökülmeyi gidermekle kalmaz özel besleyiciler ve bitki özleriyle zenginleştirilmiş formülü sayesinde saç derisini derinlemesine besler saç derisinin doğal koruyucu katmanını etkinleştirir ve uzun süreli koruma sağlar saçınızı güçlendirir ve saç dökülmelerine karşı korur. Bunun dışında Erkek Kuaför salonlarının ihtiyaç duyabileceği wax, traş köpüğü, after shave, parfüm ve deodarant gibi ürün gruplarımız da mevcuttur.

Evoque yeni çıkan ürününüz biraz bahseder misiniz?

M.M: Evoque bizim için çok önemli bir marka ve bahsederken bile beni heyecanlandırıyor. Her şey den önce Evoque markasının geçmişi 3 sene öncesine kadar dayanmakta. Bu proje 3 sene önce başladı ve kusursuz hale gelmesi bugünleri buldu. Yönetim Kurulu Başkanımız ve kurucumuz Sayın Adnan Akat’ın  ‘’Dünya da ki en büyük savaş MARKA SAVAŞI düsturu ile hedefimiz Evoque markasını dünya kozmetik sektöründe bilinen, güvenilen ve talep edilen bir marka haline getirebilmek. Emin olun bundan sonra göreceksiniz ki Evoque markası vazgeçilmezlerden biri olacak. Evoque amonyaksız saç boyasını diğer saç boyalarından ayıran en önemli özelliği teknolojisi ve yağ bazlı bir boya olması. Evoque sadece bir boya değil, bir boyadan daha fazlası. Evoque saç boyasının amonyaksız olmasının yanında mikro oil transfer teknolojisi ile saçları boyarken aynı zamanda onarır. Herkesin bildiği gibi ADNAN AKAT KOZMETİĞİN sloganı olan “Biz Fark Yaratıyoruz’a” Evoque en iyi örnektir. Yakın gelecekte Evoque markasının yeni ürünlerinin müjdesini şimdiden veriyorum.

Adnan Akat Kozmetik Eğitim Müdürü Burçin Aydın
Adnan Akat Kozmetik Eğitim Müdürü Burçin Aydın

Yakında eğitimler de vereceksiniz ileriye dönük projelerinizden bahseder misiniz?

B.A: Bizim felsefemiz kuaförlere hizmet, Adnan Akat Kozmetik olarak biz fiyattan bağımsız farklılıklar sunma amacındayız. Kuaförlerin en önemli isteği eğitim. Profesyonel konusunda uzaman teknik ekibe sahibiz.  Eğitimlerimiz sadece salon sahiplerine yönelik değil aynı zamanda kalfa ve yardımcıları mesleki gelişim ve kişisel gelişimini arttırmaya yönelik eğitimler planlıyoruz. Yurt içi ve yurt dışı bayilerimizin hizmet vermiş olduğu salonlarda teorik ve pratik eğitimlerimiz tüm hızıyla sürmekte. Düzenlemiş olduğumuz eğitim organizasyonlarımızın interaktif olmasına dikkat ediyoruz, bölgelerde yapmış olduğumuz LOOK & LEARN çalışmalarımız 15 ser kişilik sınıflar halinde düzenlenmektedir , 2016 yılının ikinci yarısında tüm dünyada tanınan bir marka ile kuaför meslektaşlarımıza Türkiye genelinde kesim & şekillendirme eğitimlerimizin de çalışmalarını yapıyoruz.

Türkiye’ de ki genel ekonomik koşullarla birlikte şirketinizin finansal yapısı konusu yapısında neler söylemek istersiniz?

A.A: 2015 tüm dünyada global bir krizin yaşandığı bir yıl oldu. Bu global krizin ve ülkemizde yaşanan bir takım çalkantıların tüm sektörlere olumsuz bir etkisinin olduğu aşikar. Krizlerin yaşanması bizi uzun vadede tedirgin etmiyor çünkü bunca yıllık tecrübelerimde gördüğüm kriz dönemlerinden kozmetik sektörü her zaman büyüyerek çıkmıştır. Bu krizlere şirketim açısından bakacak olursak 2015 yılında bir önceki seneye göre %17’lik bir büyüme gerçekleştirdik ki hedeflediğimiz rakamlara ulaştık. Yine 2016 yılının ilk çeyreğinde bir önceki seneye oranla planlamamızın da üstünde %40’a yaklaşan bir büyüme gerçekleştirdik. Bu yıl ki büyümede Evoque markasının bize büyük bir katkısının da olduğunu söylemeliyim. Sonuç olarak kısaca söylemek gerekirse biz kriz dönemlerinin Pazar payını artırmak açısından bir fırsat olduğunu; kozmetik sektörünün ve Adnan Akat Kozmetik olarak bizlerin bu kriz döneminden daha da büyüyerek çıkacağımızı düşünüyoruz.   

Yazar Hakkında

Kuafor Life

Yorum Ekle

Yorumu buraya gir