Buradasınız: Home » Genel » Cihangir’de Bir Eğitim Fabrikası: Cut & Color Factory

Cihangir’de Bir Eğitim Fabrikası: Cut & Color Factory

Cihangir’de Bir Eğitim Fabrikası: Cut & Color Factory

Türkiye’nin ünlü eğitmenlerinden Arca Acar ve Selçuk Ergin’in girişimleri ile kurulan butik sınıf eğitimleri veren bir fabrika, karşınızda Cut & Color Factory

Türkiye’nin en merkezi lokasyonu Taksim’de yer alan Cut & Color Factory, akademik kariyeri olan iki ünlü eğitmen Arca Acar ve Selçuk Ergin’in bir araya gelerek kurduğu, sadece kesim ve renk üzerine eğitim programları verdiği, yenilikçi ve modern eğitim sistemi sayesinde, Türkiye’de kesim ve renklendirme eğitiminin tartışmasız lideri olmaya aday bir akademi. Kl Kuaför Life ekibi olarak Cut & Color Factory’nin baş kahramanları olan Arca Acar ve Selçuk Ergin ile bir araya gelerek, keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

KL: Öncelikle Cut & Color Factory’nin kurucularını tanıyarak başlayalım…

Arca Acar: Mesleği kuaförlük olan bir aileden geliyorum. Dolayısıyla kuaförlüğe çocukluktan başladım ve bundan çok mutluyum diyebilirim. Annemin yanında başladığım kuaförlük mesleğine, Cem Ardıç Saç Atölyesi’nde kendimi geliştirme ve mesleğimde ustalaşma imkanını yakaladım. Daha sonra İstanbul’da Toni&Guy Etiler’de stilist olarak çalıştım ve burada göstermiş olduğum performans ile Toni&Guy Akademi’de eğitmen olmayı başardım. Bu süreçte Londra’da Toni&Guy Akademi’de ileri düzey kesim ve renklendirme eğitimlerini tamamlayarak meslek hayatıma devam ettim. Sonralarında Vidal Sassoon Türkiye Temsilciliği, Pivot Point Eğitmenliği, Wella ve Sebastian markalarının eğitmenliği ve Makas Salonları’nın Art Direktörlükleri ile geçen bir kariyerim var. Bunların yanı sıra sayısız eğitim organizasyonu, fuar, saç şovlar, defileler ve moda haftalarında görevler aldım.

Selçuk Ergin: Ben de neredeyse 25 yıldır bu mesleğin içerisindeyim, kendimi bildim bileli renklendirme yapıyorum ve bunu çok seviyorum. Vidal Sassoon Academy’de yaratıcı kesimler ve renklendirme eğitimi ile Visagisme Coloroscopi eğitimleri aldım. Darren Ambrose (Toni&Guy) Patrick Cameron (Wella), Anthony Cole(Sebastian) ile beraber sahneye çıkma başarıları ile birlikte Trendvision 2006 ve 2007’de finale çıkma şansını yakaladım. Uzun süre de Wella’nın boya uzmanı ve eğitmeni olarak görev yaptım.

KL: Cut & Color Factory’nin hikayesi ne zaman başladı? Fikir kimden çıktı? Nasıl bir araya geldiniz?

Arca Acar: Cut & Color Factory dolu dolu bir yılı geride bıraktı diyebiliriz. Fikir aslında tam olarak; ikimizin daha öncelerde uluslararası bir firma adına düzenlenen eğitimlerdeki uyumumuz ve performanslarımızın başarısı sonucunda gelişti. Yine bu tip bir organizasyonda proje olarak ortaya çıktı. İçimizde, on yılı aşkın süredir temsilciliğini yaptığımız uluslararası akademilerdeki tecrübelerimizi ve bilgilerimizi kullanarak, Türkiye’ye geniş kapsamlı programlar sunabilen, üst donanıma sahip bir akademi kurma isteği oluştu.

KL: Peki Cut & Color Factory’i kurmadan önce neler yaptınız? Hazırlık aşamalarından bahseder misiniz?

Selçuk Ergin: Cut & Color Factory’i kurmadan önce bilgilerimizi masaya yatırdık ve kendimize ait Türkiye’deki kuaför dostlarımızın anlayabileceği pratik ve etkili bir sistem oluşturduk. Salonlardaki ticari hayatı düşünerek, teknik çalışmadan uzaklaşmadan, salonda herkesin uygulayabileceği bir sistemi kurmak oldukça uzun bir zaman aldı. Bizim programlarımız kesim ve renklendirmenin, birbiriyle kombinasyonlu bir şekilde kullanabildiği bir içeriğe sahip.

KL: Cut & Color Factory olarak hedefleriniz nelerdir?

Arca Acar: Hedeflerimiz Türkiye’deki tüm bay ve bayan kuaförleri teknik anlamda da bilgilendirmek ve bu bilgi birikimi tüm ülkelerde paylaşıyor olmak. Aynı zamanda modayı, trendleri ilk çıkartan akademiler arasında yerimizi almak. Bunlarda başarıya ulaşmak adına da bir konsept dahilinde marka çalışmalarımızı yapıyoruz.

KL: Verdiğiniz eğitimlerin pratikliğinden ve etkili olmasından bahsettiniz. Peki bu eğitimlerin içerikleri nelerdir ve Türk Kuaför’lerinin teknik açıdan eksik ve eğitim almaları gereken yönleri sizce nelerdir?

Selçuk Ergin: Türk kuaförleri salon hayatlarında daha çok pratik çalışmaları seviyor. Ancak teknik çalışamlarda birçok açıdan eksikler. Bu teknik eksiklikleri de katıldıkları programlar sayesinde kısa sürede giderebiliyorlar. Programlarımızın temeli, tamamen bu tip teknik eksiklikleri giderme üzerine dayalı. Onlara geçmiş bilgilerini unutturmadan, olan bilgilerinin üzerine neler ekleyebiliriz? Sorusuna cevap bulma gayreti içerisindeyiz.

KL: Son olarak KL Kuaför Life Dergisi ile ilgili eklemek istedikleriniz…

AA: Mesleştaşlarımızın vizyonlarının gelişmesi, sektörün dinamiklerine hakim olmaları ve kendilerini geliştirmeleri için olmazsa olmaz bir dergi diyebilirim.

SE: Dünyada trend olan modeller ve renkleri takip etmek, eğitimler ve etkinliklerden haberdar olabilmek adına ulaşılabilecek en iyi kaynak KL bana göre…

Cut & Color Factory eğitim programalarını www.cutandcolorfactory.com’dan takip edebilir, 0212 292 51 49 iletişim numarasından bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yapın

© 2015 Designed By Atokyay

Scroll to top