Röportaj

Selin Süremen: Sanat Kalıplarla Olacak Bir İş Değildir

Selin Süremen: Genç yaşında başarılı bir eğitmen, make up artist ve kalıcı makyaj uzmanı. “İnsanın doğasında eğer hayal gücünün yüksekliği diğer özelliklerinin üzerindeyse bence ömründe bir sefer de olsa gözlerini kapatıp fırçayı eline almalı”…

KL: Merhaba, öncelikle Selin Süremen’i kısaca tanıyabilir miyiz?

Selin Süremen: Merhabalar, 28 yaşındayım ve 2002 yılından beri güzellik sektöründeyim. 2007 yılında İstanbul Anadolu yakasında ilk güzellik salonunu açtım. O zamanlar, kalıcı makyaj uygulamalarını yapan yerler bu kadar fazla değildi ve ben de aynı yıl bu konuda uzmanlaşmaya karar verdim. Kendime ait 2.şubemi ise 2009 yılında müşterilerimin taleplerini karşılayamadığım için açmak zorunda kaldım. Bu salonumda genellikle kendi yetiştirdiğim öğrencilerimle çalıştım ve çok başarılı olduk. Güzellik hizmetleri dışında, A’dan Z’ye kuaförlük hizmetleri de veren bir marka haline geldik. Bu başarıları birkaç ay sonra 3.şubemizi açarak devam ettirdik. Ancak aynı dönemde İstanbul’da ve farklı illerde eğitimler vermeye başladım. 3 salonun işletmesi, eğitimler, seyahatler derken yoğun tempoya uzun süre dayanamayacağımı fark ederek salonlarımı devretme kararı aldım. Böylelikle eğitimci kimliğime odaklanıp daha efektif çalışmaya başladım. Şu an MEB’e bağlı özel bir kurumda görev yapmaktayım. İstanbul ve komşu illerde anlaşmalı birçok salonum var. Uygulamalarımı hem bağlı olduğum akademide hem de bahsettiğim salonlarda ayrıca yapıyorum. Türkiye’nin birçok ilinde kalıcı makyaj, microblading, protez tırnak, profesyonel makyaj ve ipek kirpik alanlarında, gerek kişilere özel, gerek grup olarak sayamayacağım kadar seminer verdim.

KL: Makyaj alanında kimlerle çalışıyorsunuz, ne tür makyajlar yapıyorsunuz?

Selin Süremen: Her profesyonel firmanın, kendine özgü A Plus bir ürünü vardır. O yüzden “özellikle şu markayı kullanıyorum” diyemeyeceğim. Çünkü kalıplara takılı kalamıyorum. Renklerde kontrast en çok keyif aldığım şey. Özellikle de allık uygularken zır renkler ile kontrast mükemmel bir görünüm sağlıyor. Allığı allık için farı göz için kullanırız diye bir tabir yoktur Selin Süremen’de. Ben ruju rimel olarak da kullanırım, rimeli far olarak da, allık ile geçişi saç boyası da yaparım, fondötenle ruj da yaparım…Bu söylediklerim “ne kadar iddialı konuşuyor” diye algılanmasın. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Kişiye özel makyajları da randevu sistemiyle çalışarak yapıyorum. Katalog çekimleri ve birkaç sefer set makyözlüğü de yapmıştım. Fakat riskli işleri yapmaktan çok daha fazla keyif alıyorum. Bu nedenle benim önceliğim kalıcı makyaj.

KL: Herkes make up artist olabilir mi? Bu mesleği düşünenler için önerileriniz nelerdir?

Selin Süremen: Makyaj çok özen gerektiren bir sanattır. İnsanın doğasında eğer hayal gücünün yüksekliği diğer özelliklerinin üzerindeyse bence ömründe bir sefer de olsa gözlerini kapatıp fırçayı eline almalı. Hayal dünyamızın içinde o kadar farklı kişilikler var ki. Dudak konturunu 3 boyutlu uygulamayı sizce bir sanatkar hangi psikoloji ile gerçekleştirmiş olabilir? Bence sıradan bir insan asla olamaz…Hayal gücü olmayan el yeteneği zayıf kişiler bence makyaj yaparken bir yerden sonra tıkanır. Çünkü üretemez, kalıplara girer ve ilerleyemez. Tabi ki de kimsenin özgüvenini, heveslerini ve hayallerini kırmaya hakkımız yok. İnsanların içinden öyle güzel sanatçılar çıkıyor ki, kendileri bile inanamıyor. İyi bir eğitmen kimde nasıl bir cevher olduğunu bilir. Kendimizi rahat bırakmalıyız. Çünkü sanat kalıplarda olacak bir iş değildir.

KL: Verdiğiniz eğitimlerden biraz bahsedebilir misiniz, içerikleri nelerdir?

Selin Süremen: Tamamıyla uygulamalı eğitimler veriyorum. Uygulama yapmayı başarana kadar da öğrencimin peşini bırakmıyorum. Yapamadı mı? Başarana kadar neredeyse gölge gibi derste peşinde dolaşıyorum. Microblading, kalıcı makyajın bir dalıdır. Yarı kalıcı boyalar ile yapılan her uygulama bir kalıcı makyaj uygulamasıdır. Bu yüzden tabirlerimde microblading diye ayırmayıp kalıcı makyaj ifadesini kullanıyor olmam yanıltıcı olmasın.

Kalıcı makyaj eğitimlerinde öncelikle kalıcı makyajın günümüze nereden geldiği ile ilgili bilgiler veriyorum. Teorik kısmı çok kolay gibi görünen ama zorlu bir derstir. Pigmentasyon eğitimlerini tamamladıktan sonra kalıcı makyaja dair genel olarak çok önemli bilgiler ve deneyimler paylaşıyorum. Öğrencilerimin beni dinlerken gözlerinin pür dikkat olup, not almak için ellerinde bulunan kalem kağıdı kenara bırakıp sadece anlattıklarıma odaklanmaları beni çok motive ediyor.

Protez Tırnak Eğitimlerinde tırnağın anatomisinden başlayarak, en çok dikkat edilmesi gerekenlerden birisi olan törpülemeyi, çok yönden anlatıp uygulamalı olarak fazla vakit harcadığım bir bölümdür. Ürünlerin kullanımı, alternatifler, en eski yöntemlerden günümüze kadar gelen yöntemler ve daha birçok püf noktalarından oluşan eğitim programı düzenliyorum. Profesyonel makyajda ise bana göre en önemli şey, kişinin yetersiz malzemeler ile bile kusursuz makyaj yapabilmesidir.

KL: KL Kuaför Life hakkında da bir iki cümle alabilir miyiz?

Selin Süremen: Gündemi, sektörel haberleri ve faaliyetleri okurlarınızın yakından takip edebilmesi adına yaptığı çalışmalar için KL Kuaför Life Dergisi’ni yürekten kutluyorum. Başarılı yayınların daimi olacağına inanıyorum. Her anlamda KL dergisi sektörümüze faydali bir dergi ve keşke uzun yıllar öncesinden de KL dergisi olsaydı.

Yazar Hakkında

Kuafor Life

Yorum Ekle

Yorumu buraya gir