Buradasınız: Home » Manşet » Kuaförlüğün Kitabını Yazan Kadın: Gülsemin Demir

Kuaförlüğün Kitabını Yazan Kadın: Gülsemin Demir

Kuaförlüğün Kitabını Yazan Kadın: Gülsemin Demir

Ben bu kitabı yazmaya karar verdim çünkü, KUAFÖR OLMAK ÇOK DEĞERLİ…‘Bu mesleğe sahip çıkılması gerekiyor!’ İnsanların duygularına dokunan çok özel ve değerli bir meslek.

Kuaförlük sektörüne ayna tutan “Yeni Çağın Bilge Kuaförü” adlı kitabıyla son günlerde adından sıkça söz ettiren Gülsemin Demir ile siz değerli okuyucularımız için çok özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

1-Öncelikle Gülsemin Demir’i kısaca tanıyabilir miyiz?

1973 yılında Düzce’de doğdum 6 kardeşiz ve ben 2 numarayım. Ailem İran ve Bulgaristan göçmeni. Anneyim, Efe adında bir oğlum var… Trakya Üniversitesi ve sonrasında Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Yüksek lisansımı Ege Üniversitesi’nde yönetim ve organizasyonlar dalında yaptım. İş geliştirme danışmanlığı, kişisel gelişim koçluğu ve bu konularda eğitmenlik yapıyorum. Ben üniversite yıllarımda satış mesleği ile tanıştım ve bu meslek sayesinde girişimci olmanın gerçekten ne kadar değerli olduğunu anladım. Hayatta ve iş hayatında başarının ne demek olduğunu, verimli hissetmenin ne kadar harika bir duygu olduğunu, hedef koymayı, plan yapmayı, mucizelere inanmayı, mücadeleyi, kendine güvenmenin ne kadar muhteşem olduğunu ve DAYANIKLI olmayı bu dönemde satış mesleğinden öğrendim…

Satış mesleğini 10 yıl boyunca sürdürdükten sonra girişimci olarak doğan birinin yapması gerekeni yaptım ve GEB DANIŞMANLIK şirketimi kurdum. Fark ettim ki Türkiye de Kurumsallık ve pazarlama konularında büyük açıklar var. İş geliştirme danışmanı olarak bir şirketin bütünsel olarak kurumsallaşma süreçlerine stratejik olarak destek oluyorum. Ekibim ile birlikte şirketlerin verimliliklerinin arttırılarak tüm departmanlarda standartların ve prosedürlerin oluşturulması ve uygulamalarının gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Amaç şirketlerin karlılıklarının arttırılması ve potansiyellerinin doğru kullanılmasını sağlamak. 10 yıldır şirketlere bütünsel danışmanlık çerçevesinde, finans, insan kaynakları, iş geliştirme, yönetim danışmanlığı, koçluk hizmetleri, satış ve pazarlama stratejileri ve eğitim hizmetleri veriyoruz. “Şirketlere çözüm üretirken, kişisel gelişim alanında son yılların gözdesi olan Koçluk ve NLP kavramlarından yararlanıyoruz. Özellikle KOBİ koçluğu, yönetici koçluğu ve satış koçluğu sertifika programlarımız sayesinde şirket ortaklarını, yöneticilerini ve satış kadrosunu koç yetkinliğine taşıyarak bizden sonra şirketlerin gelişimlerini sürdürmelerini sağlamayı hedefliyoruz.”

2-Bu sektörle tanışma hikayeniz nasıl oldu?

Bu süreç çocukluk yıllarımdan başlıyor. Annem çok bakımlı bir kadındır. Çocukken kız kardeşlerimle  birlikte onunla sürekli kuaföre giderdik. Aile Kuaförümüz Hasan Abi kulakları çınlasın bana kuaförlüğü sevdiren, tanıdığım en harika insandır. Bizimle çok ilgilenirdi ve bizi çok severdi. 18 yaşından 30 yaşıma kadar da Sevgili dostum Metin Bulun benim en özel kuaförüm oldu. Yıllarca onu hiç bırakmadım İzmir de yaşadığım 5 yıl boyunca bile İstanbul’ a gelip saçımı ona yaptırdım. Hatta İzmir’ den yakın arkadaşlarımla Kuaför günü yapıp İstanbul’a gelirdik. Şirketimi kurduğum zamanlarda kendisine şöyle bir teklifte bulundum; “sen benim saçımı yap ben de sana danışmanlık yapayım.” Kabul etti bir süre böyle çalıştık. Sonra baktım işler güzel gidiyor saç yaptırmanın yanında danışmanlık ücreti de almaya başladım. Hoşuma gitti. Sağ olsun birlikte çok güzel zamanlar geçirdik ve beraber kazandık. Sonra çok değerli kuaför rahmetli Mehmet Tatlı ile tanıştım ve 3.5 yıl bu salon grubuyla da harika çalışmalar gerçekleştirdik. Bu arada bu çalışmalar benim için butik çalışmalardı , diğer sektörlerle de çalışıyordum. Sonrasında en sevdiğim çalışmaları bu sektörde yaptığımı ve çok sevdiğimi fark ettim. Bu sektörün coşkusunu ,insan odağını, sevgisini ve eğlencesini ve değerli sanatçı insanlarını çok sevdim ve bu sektörden çıkmadım. Şimdilerde en çok iş yaptığım sektör kuaför sektörü oldu.

3-Kuaförlük mesleği ile ilgili kitap yazmak nasıl aklınıza geldi?

Aslında bir kitap yazma hayalim hep vardı. Nasıl ve nereden başlayacağımı bilmiyordum ve bir türlü o disipline girememiştim. Bir gün sevgili Hakan Köse ile çalışıyoruz, onun eğitim koçluğunu yapıyordum o dönemde, salonundayız anlattıkları ve yapmak istediklerini dinliyordum ve not alıyordum. Onu dinlerken aklımdan Hakan Köse’nin çok bilge bir kuaför olduğu geçti ve kendisine beraber kitap yazmalıyız dedim. 2014 yılıydı ve dedim ki; hatta kitabın ismini ‘Yeni çağın bilge kuaförü’ koyalım ,Sevgili Mine Köse yanımızdaydı ve dedi ki; “bence Nasıl olmalı? yı da ekleyin. O gün karar verdim, ama Hakan Köse ile bir araya gelip yazamadık işlerin yoğunluğu nedeniyle, ben bu arada 4 ay boyunca yaratıcı yazarlık kursuna gittim. Sonra kendim yazmaya başladım Hakan Köse’nin desteği çok oldu sağ olsun. Böylece ortaya güzel bir kaynak kitap çıktı.

4-Kitapla ilgili hem sektörden hem de çevrenizden nasıl tepkiler aldınız?

İlk zamanlar kimse bunun olacağına, hatta nasıl olacağına inanmadı. Bir çok kişi kim okuyacak bu kitabı dedi. Bazı kuaförler ben de yazacağım dedi. Okuma oranının çok düşük olduğu bu sektörde kitap yazma fikri kimseye cazip gelmedi. Benim kitabım bu sektörün ilk kitabı benden 6 ay sonra 18 kuaför birlikte bir kitap yazdı. Geçen gün duydum Sayın Şükrü Dudu da bir kitap çıkarmış. Bir sene önce Şükrü Bey ile kitabımın maketi hazırlandığında tanıtım için katıldığım bir açılışta tanışmıştık ve kendisine kitabımı göstermiştim o zaman ben de yazıyorum demişti . Sevindim çünkü bu sektörde bu konuda öncü olduğumu ve birçok insanı cesaretlendirip harekete geçirdiğimi düşünüyorum. Ben bu kitabı yazmaya karar verdim çünkü, KUAFÖR OLMAK ÇOK DEĞERLİ…‘Bu mesleğe sahip çıkılması gerekiyor!’ İnsanların duygularına dokunan çok özel ve değerli bir meslek. Benim kitabım sektöre yazılmış ilk kaynaktır. Sektör çalışanlarının, üniversite ve lise öğrencilerinin böyle bir kaynağı yoktu.İlk baskı 5000 adet sattı şimdi 2.baskıya gireceğiz ve 10.000 adet basılacak. Sektörün en çok okuyacağı kitaplardan biri olacak. Önümüzdeki 5 yılda hedefimiz 300.000 adet …

5-Peki kitabınızın isminde olduğu gibi “Yeni Çağın Bilge Kuaförü Nasıl Olmalı”?

Ben topluma hizmeti, insana saygı olarak algılıyorum. Sanat içeren her meslek kutsaldır. Kuaförlük mesleğinde olan her birey ‘Sevginin yansımasıdır.’İnsan unsurunun çok önemli olduğu değerli kuaförlük mesleği, insanlığa dair çok şey barındırıyor. Bu meslek ruhsal, özden ve sevgi dolu… Sektörün görüntüsünü yeni nesil bilge kuaförler değiştirecek ve geleceğini şekillendirecek. Bu değerli mesleği bilmek, hoşgörü, sabır ve sevgiyi bilmek demektir. İnsan unsurunun çok önemli olduğu bu harika meslek insanlığa dair çok şey barındırıyor. Birçok gencin geleceğini yapılandırıyor. İnsanların en güzel günlerine ve en zor günlerine çare oluyor. Bu önemli anları şekillendiriyor. Kuaförler bu sebeple çok saygıdeğer ve değerli insanlardır. Yeni çağın bilge kuaförü öncelikle sevgi dolu olmalı. Kişisel gelişimine yatırım yapmalı, işletmecilik, kurumsallık ve marka olma konularında kararlı olmalı. Personeli ve kendisi için eğitimin önemini kavramalı. Müşteri memnuniyeti ve çalışmalarını yeni çağa uygun yapmalı. Mesleğini çok çok sevmeli ve önemsemeli.

 

6-Bu sektör için kitap yazmış ve sektörün içinden gelen biri olarak, sektörün en büyük sıkıntıları neler?

Bu konunun listesi çok uzun ancak en büyük sorun duygu yönetimi konusu. İletişim ve empatinin en gerekli olduğu meslek kuaförlük. Çok duygusal bir meslek ve kişisel sorunları çok fazla. Küçük yaşlarda işe başlamış olmanın sebep olduğu oldukça büyük psikolojik sorunlar var. Çalışanların farkındalıkları çok düşük. İşletme sahipleri için de bu geçerli. İş disiplini ve ahlakı sorunu en göze batan sorun! Kitabımda bu konuları detaylı bir şekilde çözüm önerileriyle ele aldım.

7-Geçmişteki kuaför ile yeni çağın kuaförü arasındaki fark nedir?

Bu sektörde geçmişte çok küçük yaşlarda işe başlamış insanlar var ve bundan 40 yıl önceki çağa göre harika işler başarmış kişiler var aralarında. Bu kişiler sektöre yön vermişler uzun bir süre…Sanatı çok iyi gelişmiş ancak kişisel gelişime fırsat bulamamış olan bu kişiler çok köklü alışkanlıklara sahipler ve bunu değiştirmek çok zor. Yeni nesil kuaförler vizyon sahibi, teknolojiyi çok iyi bilen okul okudukları  için işletmecilik ve kişisel gelişim konularında daha iyiler. Bununla birlikte yeni nesil de sanat konusunda sabırlı değil. Bunun için fırsat da bulamıyor ve eski yöntemleri kabul etmiyorlar. Bu sebeple büyük bir entegrasyon sorunu var sektörde. Aslında birbirlerini çok tamamlayan harika bir yapı oluştu. İki tarafın yapacağı tek şey birbirlerine anlayış göstermek ve desteklemek. Herkesin egolarından sıyrılıp bütünün hayrına hareket etmeyi öğrenmesi gerekiyor. Olumsuz hiçbir şeyi içselleştirmemek gerek. İş hayatında da hiçbir şey kişiselleştirilmese çok iyi olacak her şey…

8-KL Kuaför Life hakkında da sizden bir iki cümle alabilir miyiz?

Derginizi çok beğeniyorum. İçeriği ve sanatı yansıtan kısımlarıyla çok modern ve besleyici. Takip edilmesi gereken önemli bir dergi. Daha çok kitleye ulaşmasını ve yeni neslin takip etmesini tavsiye ederim. Yeni nesilden kastım lise ve üniversite öğrencileri. Bence dergi olarak sosyal sorumluluk projeleriyle genç nesle mesleği sevdirmek adına daha çok yardımcı olmalısınız. Kitabıma verdiğiniz destek ve ilginiz için çok teşekkür ederim, sevgiler…

Yorum Yapın

© 2015 Designed By Atokyay

Scroll to top