Haberler Manşet

Kuaförlüğün Mektepleri

Diplomalı bir kuaför olmak veya çocuğunuzun profesyonel olarak bu mesleği yapmasını istiyorsanız neler yapmalısınız biliyor musunuz?

Kuaförlük mesleği, çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan ustalığa adım adım birikimlerle, deneyimlerle irmik irmik işlenerek öğrenilen bir zanaat. Özellikle ülkemizde bu süreci yaşayan birçok başarılı kuaför bulunuyor. Bu dostlarımızın çıraklıktan gelen hikayelerine dergimizin sayfalarında bolca yer verdik vermeye de devam ediyoruz. Küçük yaşta kuaförlük mesleğine başladığı için eğitimlerini yarı da bırakan, bu mesleğe gönül veren insanlar çoğunlukta. Ama artık bu durum yavaş yavaş tersine dönmeye başlayacak gibi gözüküyor. Çünkü bu mesleğin artık kuaförlük bölümünü bitirmiş üniversite mezunu bireyleri olacak. Birçok devlet ve özel üniversitede kuaför yetiştiren meslek yüksek okulları bölümleri açılıyor. Bu da üniversite mezunu kuaförlerin 5-10 yıl sonra bu sektörde yerlerini almaları anlamına geliyor.

Yurt dışında yaşayan dostlarımızdan hep şu hayıflanmayı duyarız, saç kestirmek burada çok pahalı. Bunda hem el emeğini göz önünde bulundurmaları hem de kalifiye elemanların, bu meslek için yetiştirilen kişilerin fazla olmaması etkili oluyor. Türkiye’de sekiz yıllık zorunlu eğitim sürecinin olması,çift tedrisatlı dönemden tam günü kapsayan ders saatleri ve çocuklarımızın yarış atı gibi sınavdan sınava koşturulması, yaz tatillerinde dahi boş vakitlerinin olmaması, çıraklığı tamemen öldürdü. Bundan ötürü sürekli üretim yapan fabrika sekteye uğramaya başladı. Geriden gelenlerin olmaması da bu mesleğin geleceği hakkında insanları endişeye sürükledi. Bu yüzden devletin her üniversite de bölümler açması, İsmek gibi devlet kurumlarında bu mesleği teşvik edici kurslar açması, bu mesleği yaşatmak adına çok önemli bir değer taşıyor.

Üniversite Eğitimi

Eğer bir kuaför, saç tasarım uzmanı, makyöz veya güzellik uzmanı olmak istiyorsanız fakültelerin “saç bakım ve güzellik hizmetleri” bölümlerini tercih etmelisiniz. YGS -4 puan türüne göre tercih edilen bölümlerde geçen sene en yüksek taban puanı 344,66028 ile İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulu olarak göze çarpıyor. Devlet üniversitelerimizin kontenjanları özel okullara göre daha fazla. Geçen sene Eskişehir Anadolu Üniversitesi saç bakım ve güzellik hizmetleri bölümüne 62 öğrenci yerleştirirken, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nde bu sayı üç.

Peki Bu Bölümü Okumak Neden Sizleri Farklı Kılacak?

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Programı, çağın teknolojik gelişmelerine dayalı olarak, etkili iletişim kurabilen, mesleği ile ilgili teknik bilgi ve beceriye sahip, yaratıcı, yenilikçi, araştıran, ülke ve mesleğinin gelişmesine katkıda bulunan, alanıyla ilgili gelişmeleri takip ederek kendini sürekli yenileyen, özgün fikirlere sahip, müşterinin isteklerini ön planda tutan ve çözümleyici bireyler olarak bilinçli ve profesyonel meslek elemanları yetiştirmeyi amaçlıyor.

Nasıl Bir Eğitim Veriliyor?

Saç kesimi, şekillendirme ve renklendirmesi, vücut bakımı, epilasyon, makyaj, el, ayak ve tırnak bakımı konularında deneyim ve beceri sahip olmanızı sağlayacak eğitimlerin yanı sıra girişimcilik ve etkili iletişim konularında da bilgi sahibi olarak mezun olmanız, profesyonel biçimde iş hayatına atılabilmenize olanak tanıyor.

Unvanlar-Çalışma Alanları

*Uzman Eğitici

*Usta Öğretici

*Saç Tasarım Uzmanı

*Perukacı

*Manikürist

*Estetisyen

*Spa Terapisti

*Spa Yöneticisi

*Vücut Bakımı Elemanı

*Podoloji Elemanı

*Makyör/Makyöz

*Masör/Masöz

Çalışma Alanları

*Güzellik salonları

*Kuaför Salonları

*Sağlık Merkezleri

*Kozmetik Sektörü

*Turizm Sektörü

*Sinema Dizi Setleri

*Televizyon Stüdyoları

Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri Eğitimi Veren Üniversiteler

İstanbul Ayvansaray, İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Ankara Gazi Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi (Aydın), Çukurova Üniversitesi (Adana), Munzur Üniversitesi (Tunceli), Bülent Ecevit Üniversitesi (Zonguldak), Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Kuafor Life

Yorum Ekle

Yorumu buraya gir