Haberler

Sakarya Kuaförler Odası’ndan Sahte Eğitimlere Tepki

Sakarya Kuaförler, Güzellik Salonları İşletmeciliği Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Ak astronomik rakamlarla sahte belgelerle eğitim verenlere tepki gösterdi.

Ali Ak’ın resmi sosyal medya hesaplarından yayınladığı mesajda, üyelerini, kuaför dostlarını bakanlığın tescillemediği sertifikaya sahip eğitimlerden uzak durmalarını ve herkesin başarılı olduğu alanda mesleğine devam etmesi gerektiğini vurguluyor. İşte Ali Ak’ın üyelerine ve kamoyuna mesajı…

Sevgili Meslektaşlarım;

Sakarya Kuaförler, Güzellik Salonları İşletmeciliği Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak sadece kuaför camiası değil aynı zamanda güzellik salonlarının sorumluluğu da bizlerin yükümlülüğü altındadır. Her zaman olduğu gibi meslektaşlarımızın menfaatleri doğrultusunda yol almaya devam edeceğimizi, ısrarla vurgulamamıza rağmen, bazı kendini bilmez firma sahipleri mesleğimizi riske atacak davranışlarla sabrımızı zorlamaktadır. Şimdi birileri çıkmış iki günlük eğitim ile, Kuaförlere ve ağdacılara güzellik uzmanlarının yapması gereken işlemleri ciddi paralar alarak belge adı altında geçersiz sertifikalarla benim meslektaşımı yasalar karşısında zan altında bırakmaktadır.
Sevgili meslektaşlarım; yaptığınız yasal olmayan riskli işlemler sonucu oluşacak handikaplar karşısında, Olası bir şikayette ya da denetlemelerde sizleri, aldığınız iki günlük boş belgeler koruyamayacak, ciddi paralar verdiğiniz sözde eğitimci ve firmalar da yanınızda olmayacak. Sizler de işletmenizi kurtarmanın derdine düşeceksiniz. Sevgili meslektaşlarım, Öncelikle uyarım size, lütfen herkes kendi işini yapsın. Yani; Kuaför, saç kessin röfle yapsın renklerle oynasın. Güzellik uzmanı lazerini yapsın cildi analiz etsin kalıcı makyajını yapsın kremlerle oynasın. Ağdacı, ağdasını yapsın.Tabii ki sizleri de anlıyorum, hepimizin amacı aynı aslında, mesleğimizi ve öğrendiklerimizi hakkı ile yapmak, evimize ekmek götürmek. Ancak bunun yolu yasal prosedürler dahilinde verilen Bakanlığa bağlı belgelerdir. Bu belgeler, Odalar ve mesleki eğitim kurumlarının düzenlediği, belirli saatlerin doldurulduğu eğitim müfredatları ile sağlanabilir. Bu eğitimlerden sonra iş gücünüzü arttırmanızda hiçbir sakınca yoktur.
Şimdi ise uyarım sizlere nasıl büyük zararlar verdiklerinin farkında olmayan sözde eğitimci ve firma sahiplerinedir; Bu tutumlarınıza devam ettiğiniz sürece Oda yönetim kurulu Başkanı olarak elimden gelen tüm yasal yollara başvuracağım. Meslektaşımın alın terini avuçlarınıza akıtmayacağım.

Yazar Hakkında

Kuafor Life

Yorum Ekle

Yorumu buraya gir