Haberler

Kuaför ve Benzeri Esnafların Sigorta Primi Aşağı Çekilmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken asgari ücretin artmasıyla esnafın sigorta priminin aşağı çekilmesi gerektiğini belirtti.

Yeni yılda gelen asgari ücret artışı sonrası, TESK’in resmi sayfasından bir açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken; Esnaf ve sanatkârın üzerindeki sigorta prim yükünün hafifletilmesi gerektiğini belirtti. Palandöken; “Asgari ücretin yükselmesi ile birlikte esnafımızın ödediği sigorta primleri de arttı. Çünkü esnaf ve sanatkârımızın sigorta primleri en az brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Esnafımızın geçen yıl en düşük 700 TL olan sigorta primi bu yıl yüzde 26 artışla 882 TL oldu. Yıllık bazda hesaplanınca esnafımız neredeyse sermayesi kadar sigorta primi ödüyor. 2019da esnaf ve sanatkârımız sigorta primlerinin altında ezilmekten kurtarılmalı” dedi.

Her yıl artan sigorta primleri esnafın belini büküyor.

Asgari ücrete bağlı olarak her yıl artan sigorta primlerinin esnaf ve sanatkârın belini büktüğünü söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bağ-kurlu esnaf ve sanatkârımızın 2016 yılında en düşük 568 TL olan sigorta primleri 2017’de 613 TL’ye yükselmişti. 2018 itibariyle ise en düşük 700 TL olarak belirlenmişti. Ancak 2019 yılı için brüt asgari ücretin 2 bin 558 TL olması ile bu tutar 182 TL artışla 882 TL’ye yükseldi. Yani esnafımızın ödediği sigorta primleri 3 yılda yüzde 55 oranında artmış oldu. Esnaf ve sanatkârımız bu meblağları ödemekte büyük güçlük çekiyor. Hem kendi sigorta primi hem de yanındaki işçinin sigorta primi derken esnafımız belini doğrultamıyor. Acilen bu konuda esnafımıza bir kolaylık sağlanmalı, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükü 2019’da hafifletilmelidir” diye konuştu.
Sigorta primlerinin düşürülmesi esnafın maliyetini düşürür

2018’in ekonomik dalgalanmalarla geçtiğini hatırlatan Palandöken, “Bu yıl yaşanan ekonomik dalgalanmadan en çok etkilenen kesim esnaf ve sanatkârımız oldu. Çünkü esnaf ve sanatkârımız ekonominin adeta yapı taşıdır. Esnafımızın 2019’da yeniden ayağa kalkıp atak yapması için prim yükünden kurtulması gerekmektedir. Sigorta primlerinde esnafa sağlanacak kolaylık doğrudan ekonomiye ve istihdama etki eder. Sigorta primleri düşerse esnaf hem yanındaki elemanı çalıştırmaya devam eder, hem de ihtiyacı varsa eleman almaktan kaçınmaz. Yeni eleman alınması ise istihdama destek getirir ve işsizlik azalır. Daha fazla kişi istihdam edileceği için SGK’nın sigorta primlerinden elde ettiği tahsilat artar. Daha da önemlisi, işsizlik üzerindeki maliyetler azalacağı için uluslararası rekabet gücümüz de artar. Sigorta primlerini düşürerek işçi maliyetlerini azaltıp daha fazla yabancı sermaye yatırımı çekebiliriz” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

Kuafor Life

Yorum Ekle

Yorumu buraya gir