Haberler

Ünlü Kuaförlerin İsim Tartışması Mahkemeye Taşındı

Türkiye’nin ilk franchise kuaför markasına sahip MOS kuaför, tescilli MOS markasıyla benzerlik içeren MOSt adı altında faaliyet gösteren Öğe Kuaför şirketini mahkemeye verdi.

1990 yılında İstanbul’da kurulan ve Türkiye’nin ilk franchise kuaför şirket markası olan MOS, Türk Patent Enstitüsü’nde ismini tescil ettirmişti. 2010’da MOS’tan ayrılan çalışanlar tarafından Öğe Kuaför Güzellik Salonu ve Kozmetik Sanayi Ticaret Ltd. Şti. adı altında İstanbul Bağdat Caddesi’nde MOSt adında kuaför salonu açtı. Çelik Kuaför ve Güzellik Hizmetleri Ticaret Ltd Şirketi, MOS Kuaför adı altında kurumsallaştıkları isim olan MOS’un Öğe Kuaförün kullandığı markanın çekirdek isminin aynı olduğunu belirterek, bunun haksız rekabete yol açtığını belirttiler. MOSt markalarının hükümsüzlüğüne karar verilmesi için Öğe Kuaför şirketine dava açtılar.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada Çelik Kuaför şirketi, tescilli MOS markasına ciddi yatırımlar yaptığını, MOS Kids, MOS VİP ve MOS Point markalarını da tescil ettirdiğini belirti. MOS ve MOSt kelimelerinin iltibas derecelerinin aynı olduğunu belirten şirket, MOSt adı altında kuaför mağazası işleten Öğe Kuaför şirketinin haksız rekabete yol açtığını ileri sürdü. Çelik kuaför, mahkemeden MOSt markalarının hükümsüz kılınmasını ve TPE’den terkini ve iptalini istedi

MOSt MARKASI 8 YIL ÖNCE ALINDI

Öğe Kuaför ise cevap dilekçesinde tescilli The MOSt Hairdresses, The MOSt Hair Desing markalarını 8 yıl önce aldığını kelimelerle ayırt edicilik kazandığını, MOS markasından epey farklılaştığını belirtti. İçinde MOS ibaresi yer aldığı için iki markanın terkininin istenmesinin mümkün olmadığını belirten Öğe Kuaför, MOSt markasının tescilinden itibaren 8 yıl geçtiğini, hükümsüz kök davası açılamayacağını ve zaman aşımı şartlarının gerçekleştiğini ileri sürdü. Davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.

Yazar Hakkında

Kuafor Life

Yorum Ekle

Yorumu buraya gir