Haberler

Türkiye’nin COVİD-19 Virüsü Genel Tablo Ve Destekler

coronavirus covid-19 pandemic outbreak virus background concept

Tüm dünyayı eve kapatan Covid- 19 virüsü ile mücadelede Türkiye Cumhuriyeti Bakanlıkları verdikleri kararlar ve destekler ile öncü oldular. Bakanlıklar sırası ile destek paketlerini açıkladırlar. Belediyeler de vatandaşları için çeşitli yardım kampanyaları ve destek paketleri açıkladılar. Tarım ve Orman Bakanlığı gıda temininde sorun yaşanmaması için çiftçilere tohumun yüzde 75’ini hibe ettiğini açıklarken. Kültür Ve Turizm Bakanlığı da, 2020 yaz sezonu rezervasyonlarına ilişkin tur operatörleri, seyahat acentaları tarafından konaklama tesislerine yapılan ön ödemelerin iadesi taleplerinin yerine getirilmesi için konaklama tesislerine finansman desteği sağlanmasını hedefleyen kredi paketi üzerinde kamu bankaları ile mutabakata varıldığı açıklandı.

AŞI ÇALIŞMASI

COVID-19 Türkiye Platformu” koordinasyonunda, “Aşı ve İlaç Geliştirme Sanal Konferansı” düzenlendi. 2 Nisan 2020 Perşembe günü düzenlenen Konferansın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, COVID-19 Platformu altında 7 farklı aşı projesi ile hem kimyasal hem de biyoteknolojik yöntemlerin uygulanacağı 7 farklı ilaç geliştirme projesinin yer aldığını bildirdi.

TÜRKİYE AVRUPA VE BALKANLAR’A DESTEK OLDU

Türkiye, Avrupa ve Baklanlar’a örnek oldu. Türkiye komşusu Bulgaristan’a ihtiyacı olan tıbbi malzemeyi gönderdi. Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Bulgaristan’ın Türkiye’yi örnek aldığını belirtti. Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, “Sağlık Bakanlığımız halkı doğru bilgilendirdi. Sayın Sağlık Bakanımızın bizzat kendisinin yaptığı açıklamalar güveni artırdı. Sırplar ülkemizi büyük ve güçlü bir ülke olarak görüyorlar. Güven duyuyorlar.” dedi. Podgoritsa Büyükelçisi Songül Ozan, “Ülkemizin koronavirüs salgınıyla mücadeledeki başarısı, Karadağ’da da olumlu yankı bulmuş olup takdir edilmekte.” dedi ve “Karadağ makamları öteden beri ülkemizdeki gerek kamu gerek özel sağlık kurumlarıyla iş birliğini daha da geliştirmek suretiyle ülkemizin sağlık alanındaki ileri bilgi ve tecrübesinden istifade etmek arzusundadır.” Diye ekledi.

MASKE ÜRETENLERE DESTEK

Türkiye de dezenfektan, maske, eldiven gibi koruyucu ekipmanın yerli üretimini sağlayabilecek KOBİ’lere 6 Milyon TL’ye kadar destek vereceğini açıkladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Dezenfektan, koruyucu elbise, gözlük, maske, eldiven gibi ürünleri yerli üretenlere KOSGEB’den 6 milyon liraya kadar destek vereceğiz” dedi.

GÜNCEL VERİ

Sağlık Bakanlığı Covid-19 virüsündeki gelişmeleri vatandaşların rahatlıkla takip edebilmesi için bir link yayınladı. “ Sağlık Bakanlığı COVID-19 son durum” yazdığınızda karşınızda güncel verileri bulabileceksiniz.

AMERİKA

Amerika virüsten en çok etkilenen ülkelerden biri oldu. New York Valisi Andrew Cuomo, salgın zirve noktasına ulaştığında kentin 140.000 yatağa ihtiyaç duyabileceğini öngörüyor. Ancak şehirdeki hastanelerde şu an sadece 53.000 yatak bulunuyor. Şehir tıbbi cihaz sıkıntısı ve artan ölü sayısı ile boğuşmaya çalışıyor. ABD yönetimi pandeminin merkez üssündeki vaka yüklerini ortadan kaldırmak ve yoğunluğu artık kaldıramayan hastanelere bir nebze nefes aldırabilmek adına hasta transferleri yapmaya başladı.

Yorum Ekle

Yorumu buraya gir