Genel İşletme Eğitimi Manşet

Müşteri Devamlılığı İçin CRM Uygulamaları

Günümüzde müşteri beklentileri, her geçen gün çeşitleniyor. Bu da her türlü pazarın niş segmentlere bölünmesine neden oluyor. Oluşturulan farklı kampanyalar, müşteri memnuniyeti için sunulan çeşitli fırsatlar, çapraz pazarlama teknikleri gibi nedenler, müşterilerden çok, hizmeti sunan firmalar için büyük sorun teşkil ediyor. Finansal açıdan zorlaşan takip dışında, müşteri memnuniyeti için yapılan bu pazarlama faaliyetlerini, takip edilemez hale getirdiğinden, müşteri memnuniyeti de minimuma iniyor.

Hizmet sektöründe müşteri eğilimlerini, gazete ve televizyonlar yoğun olarak etkilerken, şimdilerde sosyal medya ve internet bu hâkimiyeti ele geçirdi. Bunun sonucunda da müşterilerin beklenti düzeyi çok üst seviyelere çıkmış durumda. Reklam ve pazarlama mecraları da ucuz ve ulaşılabilir oldu. Bilgi teknolojileri geliştikçe müşteriler daha fazla işletmelerin mutfağına girecek ve hesap soracak, para ödemek için ikna edilmeleri zorlaşacak duruma geldi. Bu sorunu aşmak için işletmeler CRM sistemlerine ihtiyaç duymaya başladılar.

CRM – Customer Management Relationship, Müşteri İlişkileri Yönetimi

Müşteri ilişkileri yönetimi günümüzde müşteri sadakatinin en önemli sağlayıcısıdır. Sektörel bazda bakıldığında kuaförlere gelen müşterilerin sadakatini kazanmak hayati bir önem taşımaktadır. İlkel olarak müşteri ilişkileri kuaförün bütün müşterilerini tanıması ve neleri sevdiğini bilmesi ile başlar. Ancak günümüzde işletme hacimlerinin büyümesi ve gelen müşterilerin standartlarının çeşitlilik göstermesi sonucunda, esnaf sistemi ile bu ilişkileri doğru yürütmek imkânsız hale gelmiştir. Yakın geçmişte bilgisayar sistemleri ve internet, bu kadar ulaşılabilir ve bu kadar yaygın değilken ‘’müşteri kartı’’ adı altında tutulan daha basit CRM sistemleri mevcuttu. Her gelen müşteri için bir kart açılır buraya müşterinin adı, soyadı, iletişim bilgileri, teknik özellikler ve müşteri sadakati sağlayacak küçük notlar alınırdı. Şimdi ise müşteri sadakatini yakalamak ve büyümek isteyen kuaförler CRM programları sayesinde bu müşteri kartlarından daha aktif bir şekilde müşterilerini takip edebiliyorlar. Gelen müşterilerinin kimlik bilgilerinden iletişim bilgilerine, Türk kahvesini nasıl içtiğine, saçını doğal kullanmayı sevip sevmediğinden, en son boyattığı renge kadar her türlü ayrıntıyı müşterisi geldiği anda görebiliyor ve ona göre hizmet verebiliyor olmak bir kuaför için bulunmaz nimet. Bu sayede gelen müşterinin de gördüğü ilgi ve özel hissetme duygusu sayesinde kuaförüne karşı sadakat duygusu perçinleniyor.

Bilgisayar programı ya da müşteri kartı, el yazısı ya da klavye… Müşteri sadakati sağlamak için en önemli şey hizmet kalitesi ve aidiyet duygusu. CRM tekniklerini geliştiren ve uygulayabilen kuaförlerimiz meslektaşlarından bir adım önde görülüyor.

Yazar Hakkında

Kuafor Life

Yorum Ekle

Yorumu buraya gir